Latest News

Always More Superchamps Results

Superchamps National Finals around the country are underway, check here for resuSuperchamps logolts as they arrive.

94 teams spent Tuesday or Wednesday packed in cars and planes to get themselves to the National Finals.  This is a big increase on the number of teams (82) that travelled to nationals last year, and is the highest since 2001.

As results are sent through from the host clubs we will update them here.  The very best of luck to all teams.

B Grades: Whangarei Squash Club

Round One - Men
Otago University beat Panmure 4/1
Surf City beat Mitchell Park 3/2
Cambridge beat Timaru 4/1
Whangarei beat Mt Maunganui 3/2

Round One - Women
Khandallah beat Mangakahia 4/1
Cambridge beat Tokoroa 4/1
Manurewa beat Herne Bay 4/1
Hawkes Bay Lawn Tennis beat Te Puke 3/2

Round Two - Men
SquashGym Palmerston North beat Otago University 4/1
Royal Oak beat Whangarei 3/2
Cambridge beat Panmure 4/1
Mitchell Park beat Mt Maunganui 3/2

Round Two - Women
Cambridge beat Mangakahia 3/2
Te Puke beat Herne Bay 3/2
Manurewa beat Hawkes Bay Lawn Tennis 3/2
Khandallah beat Tokoroa 4/1

Round Three - Men
Surf City beat Royal Oak 3/2
SquashGym Palmerston North beat Timaru 5/0
Whangarei beat Mitchell Park 4/1
Cambridge beat Otago University 4/1

Round Three - Women
Khandallah beat Cambridge 3/2
Mangakahia beat Tokoroa 4/1
Herne Bay beat Hawkes Bay Lawn Tennis 3/2
Manurewa beat Te Puke 3/2

Round Four - Men
SquashGym Palmerston North beat Cambridge 5/0 
Timaru beat Panmure 5/0
Royal Oak beat Mitchell Park 3/2
Mt Maunganui beat Surf City 3/2

Round Five - Men
SquashGym Palmerston North beat Panmure 5/0
Otago University beat Timaru 4/1
Surf City beat Whangarei 5/0
Royal Oak beat Mt Maunganui 4/1

'Semi-finals' - Women
Khandallah beat Te Puke 3/2
Cambridge beat Manurewa 3/2
Tokoroa beat Herne Bay 3/2
Hawkes Bay Lawn Tennis beat Mangakahia 3/2

Final playoffs - Men
1st/2nd: SquashGym Palmerston North beat Surf City 3/2
3rd/4th: Cambridge vs. Royal Oak
5th/6th: Whangarei beat Otago University 5/0
7th/8th: Mitchell Park vs Timaru
9th/10th: Panmure vs Mt Maunganui

Final playoffs - Women
1st/2nd: Khandallah beat Cambridge 3/1
3rd/4th: Manurewa beat Te Puke 3/0
5th/6th: Tokoroa beat Hawkes Bay Lawn Tennis 3/2
7th/8th: Herne Bay beat Mangakahia 4/1

C Grades: SquashGym Palmerston North

Round One - Men
Eden Epsom beat Hokitika 4/1
Hawkes Bay beat Whangarei 5/0
Geyser City beat Cromwell 4/1
SquashGym Palmerston North beat Wanganui 5/0

Round One - Women
Island Bay beat Otago University 5/0
Manurewa beat Taupo 4/1
SquashGym Palmerston North beat Hawkes Bay 4/1
Kamo beat Christchurch 4/1

Round Two - Men
Marlborough beat Wanganui 4/1
SquashGym beat Geyser City 4/1
Hamilton beat Whangarei 4/1
Hawkes Bay beat Hokitika 5/0

Round Two - Women                                                         
Kawaroa Park beat Kamo 4/1   
Hamilton beat Otago University 5/0           
SquashGym beat Christchurch 4/1
Taupo beat Island Bay 4/1

Round Three - Men
Hamilton beat Eden Epsom 5/0
Whangarei beat Hokitika 3/2
Marlborough beat Cromwell 4/1
Geyser City beat Whanganui 3/2

Round Three - Women
SquashGym beat Kamo 4/1
Kawaroa Park beat Hawkes Bay Lawn Tennis & Squash 3/2
Taupo beat Otagto University 4/1
Hamilton beat Manurewa 3/2

D Grades: Devoy Squash & Fitness Centre

Round One - Men 
Hamilton beat Squash City Invercargill 4/1
SquashGym Palmerston North beat Whangarei 4/1
North Shore beat Tawa 4/1
Hawkes Bay beat Otago University 4/1

Round One - Women 
Geyser beat Mt Maunganui 3/2
Maungaturoto beat Henderson 4/1
Hawkes Bay beat Khandallah 4/1
Te Puke beat Royal Oak 4/1

Round Two - Men

Devoy S & F beat Tawa 5/0
North Shore beat Hawkes Bay 3/2
SquashGym Palmerston North beat Squash City Invercargill 5/0
Whakatane beat Hamilton 4/1

Round Two - Women
Cambridge beat Mt Maunganui 3/2
Henderson beat Geyser City 3/2
SquashGym Palmerston North beat Khandallah 5/0
Hawkes Bay beat Royal Oak 5/0

Round Three - Men
Whakatane beat Whangarei 4/1
SquashGym Palmerston North beat Hamilton 5/0
Hawkes Bay beat Tawa 5/0
Devoy S&F beat Otago University 4/1

Round Three - Women
Royal Oak beat Khandallah 4/1
Henderson beat Mt Maunganui 4/1
Maungatoroto beat Cambridge 4/1
Palmerston North beat Te Puke 5/0

Round Four - Men
Whangarei beat Squash City Invercargill 4/1
SquashGym Palmerston North beat Whakatane 3/2
North Shore beat Otago University 4/1
Hawkes Bay beat Devoy S&F 3/2

Round Four - Women
Hawkes Bay beat Te Puke 5/0
SquashGym Palmerston North beat Royal Oak 4/1
Cambridge beat Henderson 3/2
Maungatoroto beat Geyser City 4/1

E Grades: Whanganui Squash Club

Round One - Men
Whangarei beat Katikati 3/2
Henderson beat Hawkes Bay Lawn Tennis 5/0
Thorndon beat Alexandra 4/1
Wanganui beat United Matamata 4/1

Round One - Women
Devoy Squash & Fitness beat Omakau 3/2
Papakura beat Red Star 3/2
Hawkes Bay Lawn Tennis beat Thorndon 4/1
Ohakune beat Lugton Park 5/0

Round Two - Men
Hawkes Bay Lawn Tennis beat Whangarei 3/2
Thorndon beat United Matamata 3/2
Wanganui beat Christchurch 5/0
Henderson beat SquashGym Palmerston North 5/0

Round Two - Women
Papakura beat Red Star 3/2
Ohakune beat Lugton Park 5/0
Omakau beat Thorndon 3/2
Hawkes Bay Lawn Tennis beat SquashGym Palmerston North 5/0

Round Three - Men
Katikati beat SquashGym Palmerston North 5/0
Henderson beat Whangarei 3/2
Alexandra beat Christchurch 5/0
Wanganui beat Thorndon 4/1

Round Three - Women
Ohakune beat Whangarei 3/2
Red Star beat Lugton Park 5/0
Omakau beat Thorndon 3/2
Hawkes Bay Lawn Tennis beat SquashGym Palmerston North 5/0

Round Four - Men
Whangarei beat SquashGym Palmerston North 4/1
Katikati beat Hawkes Bay Lawn Tennis 3/2
Alexandra beat United Matamata 4/1
Thorndon beat Christchurch 5/0

Round Four - Women
Devoy S&F beat Thorndon 5/0
Papakura beat Lugton Park 3/2
Whangarei beat Red Star 5/0
SquashGym Palmerston North beat Omakau 3/2

F Grades: Whakatane Squash Club

Day One

Day one of the F grade Superchamps in Whakatane began with teams making their mark early in the important first round of pool play.

For the men, home team Whakatane had a 4-1 win over Remuera, with Stephen Vierboom standing out. Ohakune were too good for Devoy Squash, winning 5-0. Havelock beat Hastings 4-1 and Tararua wrapped up round one with a 4-1 win over Franklin.

The womens draw was also fiercely contested as Edgecumbe beat Whangarei 4-1. Eden-Epsom routed Taupo 5-0, Hastings fought to a 3-2 win over Tararua and Gisborne also had a tight match, beating Henderson 3-2.

Day Two

The rain came down in the sunshine capital on Thursday but it didn't stop the F graders from shining on the court.

Whakatane continued their unbeaten run through pool play, beating Ohakune 4-1. Also unbeaten are Havelock, who beat Franklin 4-1, and Tararua, also winning 4-1 against Hastings.

The final round of pool play is is being played this morning.

In the final round of womens pool play, Edgecumbe beat Taupo 5-0 while Eden Epsom battled to a 3-2 win over Whangarei. Hastings beat Gisborne 4-1 and Henderson edged Tararua 3-2.

Womens semi-finals are being played this afternoon as Edgecumbe take on Henderson and Hastings face Eden Epsom.

Day Three

It all comes down to tomorrow’s final for four teams at the F grade Super Champs in Whakatane. After an entertaining day of semi-finals, the finals will cap off what has been an exciting tournament.

In the mens competition, Whakatane were 4-1 winners over Havelock today and they will play Remuera in tomorrow’s final as they beat Tararua 4-1 this evening.

In other crossover matches Ohakune beat Hastings 3-2 and Franklin beat Devoy 5-0.

Undefeated Edgecumbe continued their march through the womens competition, beating Henderson 4-1 to book their spot in the final.

Hastings will be their opponents after a 3-2 battle with Eden Epsom. Other womens crossover matches had Gisborne beat Whangarei 4-1 while Tararua were 3-2 winners over Taupo.


<< Back

Our Partners



Website by nzsites.nz