Latest News

 

Seeds Soaring at South Island Champs

The seeds are setting the standard at the South Island Championships in Invercargill

So far so good for the seeded players at the South Island Squash Championships in Invercargill.

The top four seeds are through to the semifinals in both the men's and women's open draws, with all eight players winning their first two matches 3-0.

Top seed Joelle King has led the charge into the last four in the women's draw, despite an arduous seven and a half hour drive from Christchurch on Thursday due to flight cancellations caused by snow.  King swept aside Southlander Katie Fairweather 11-3, 11-1, 11-3 in the opening round and backed it up with an 11-2, 11-3, 11-4 demolition of another local, Deb Shirley, in the quarterfinals.

Second seed Rachel McLeod was similarly impressive in her two wins over Southland's Casey Howat and Otago's Angela Button, while third seed Holly Donnelly and fourth seeded Tanya Colyer were largely untroubled in their opening two matches.

It was a similar situation in the men's draw, with top seed Martin Knight also shrugging off the unscheduled road trip with King to knock over Otago's Ali Harris 11-5, 11-7, 11-6 before racking up an 11-8, 11-6, 11-6 victory over Southlander Simon Budd.

Second seed Campbell Grayson, third seed Lance Beddoes and fourth seed Shawn Madden also had reasonably straight forward wins in their opening two rounds.

Results
Women
Round One
1)Joelle King (Waikato) def Katie Fairweather (Southland) 11-3, 11-1, 11-3
Deb Shirley (Southland) def Emily Flett (Southland) 11-4, 11-6, 11-9
Sam Cross (Otago) def Lily Culbertson (Southland) 12-10, 11-3, 11-9
4)Tanya Colyer (Southland) def Leanne Hull (Southland) 11-2, 11-3, 11-5
3)Holly Donnelly (Auckland) def Heather White (Southland)  11-2, 11-2, 11-8
Debbie Sykes (Southland) def Macey Karsten (Southland)  11-6, 11-3, 11-6
Angela Button (Otago) def Julie Cournane (Southland) 11-5, 11-7, 11-3
2)Rachel McLeod (Auckland) def Casey Howat (Southland) 11-1, 11-1, 11-2
Quarterfinals
1)Joelle King (Waikato) def Deb Shirley (Southland) 11-2, 11-3, 11-4
4)Tanya Colyer (Southland) def Sam Cross (Otago) 11-6, 11-4, 11-9
3)Holly Donnelly (Auckland) def Debbie Sykes (Southland) 11-4, 11-6, 11-8
2)Rachel McLeod (Auckland) def Angela Button (Otago) 11-2, 11-5, 11-5
Men
Round One
1)Martin Knight (Auckland) def Ali Harris (Otago) 11-5, 11-7, 11-6
Simon Budd (Southland) def Carl Tiplady (Southland) 11-7, 11-8, 11-2
Adrian Mennell (Southland) def Rachel McLeod (Auckland) 11-3, 11-8, 11-5
4)Shaun Madden (Southland) def Rod Askin (Otago) 11-3, 11-1, 11-2
3)Lance Beddoes (Auckland) def Russell Brocks (Canterbury) 11-1, 11-0, 11-2
Marty McKelvie (Southland) def Neil McAra (Southland) 14-12, 9-11, 7-11, default (injury)
Nick Askin (Otago) def Tony Wills (Southland) 11-7, 5-11, 11-9, 14-12
2)Campbell Grayson (Auckland) def Josh Parkhill (Southland) 11-4, 11-3, 11-4
Quarterfinals
1)Martin Knight (Auckland) def Simon Budd (Southland) 11-8, 11-6, 11-6
4)Shaun Madden (Southland) def Adrian Mennell (Southland) 11-3, 11-5, 11-1
3)Lance Beddoes (Auckland) def Marty McKelvie (Southland) 11-4, 11-4, 12-10
2)Campbell Grayson (Auckland) def Nick Askin (Otago) 11-5, 11-4, 11-3

Full draw/results...http://www.squashcity.co.nz/


<< Back

Our Partners