Ranking Lists

2019 Junior Rankings

Squash New Zealand will produce three rank lists per season to be published on the Squash New Zealand website.

  • 17th May 2019
  • 2nd August 2019
  • 1st November 2019

The May and August ranking lists will take into consideration:

  • Grading list points and player age-group birthdates as at 10th May and 26th July respectively
  • Results at national junior events
  • Performances at international junior events
  • Grading list activity

The November ranking list will take into consideration:

  • Grading list points and player age-group birthdates as at 25th October
  • Results at the 2019 NZ Junior Age Groups Nationals Individuals Championships
  • Results are the 2019 NZ National Junior Teams Championships (where applicable)
  • Performances at international junior events
  • Grading list activity

The lists are final and is subject to the discretion of the junior selectors. Players are ranked in their current age-group and not included in multiple age-group lists.

August Rank List
Under 11 Girls 
Rank Name District 
1 Maiya Hotham Bay of Plenty
2 Francesca Pilcher Eastern
3 Grace Brenssell Otago
4 Lucy Kinnear Eastern
5 Madison Lash Auckland
6 Kayla Williams Bay of Plenty
7 Saahi Naidu Auckland
8 Lily McGonigal Central
9 Brooke Valois Bay of Plenty
10 Agatha Griffiths Auckland
11 Amelia Hewson Otago
12 Charlise McKenzie Wellington
13 Casey Ellery Canterbury
14 Lucy WiRepa Canterbury
15 Piper Bennett Central
16 Zara Hinton Eastern
Under 13 Girls 
1 Maia Smales Auckland
2 Anabel  Romero Central
3 Mackenzie Tait Wellington
4 Zoe Lepper Auckland
5 Ella Hill Bay of Plenty
6 Aria Bannister Central
7 Justine Pausch Auckland
8 Grace Spencer Auckland
9 Erin Wyllie Bay of Plenty
10 Aishah Lotfy Auckland
11 Lucy Aspinall Auckland
12 Saara Joukani Auckland
13 kyra wyeth Wellington
14 Anna Jowsey Auckland
15 Genevieve Kennerley Bay of Plenty
16 Belle Kinnear Eastern
Under 15 Girls
1 Sophie Hodges Waikato
2 Ella Lash Auckland
3 Anne Leakey Auckland
4 Petra Curd-McCullough Canterbury
5 Caitlin Millard Canterbury
6 Alyssa Davy Waikato
7 Maiden-Lee Coe Wellington
8 Moriya Karati Canterbury
9 Hannah  Dunbar Wellington
10 Chelsea Traill Northland
11 Rakairoa Joyce Eastern
12 Hope Kennerley Bay of Plenty
13 Brooke Cornish-Madden Midlands
14 Memphis Junior Auckland
15 Dakota Attewell Waikato
16 Olivia Rhodes Northland
Under 17 Girls
1 Natalie Sayes Auckland
2 Dora Galloway Wellington
3 Jena Gregory Eastern
4 Leonie Marshall Canterbury
5 Katie  Templeton Bay of Plenty
6 Martha Toghill Otago
7 Ashlee Pepper Auckland
8 Manaia Jade Peeti Bay of Plenty
9 Shea Ferguson Northland
10 Abbie Holmes Central
11 Ruby Saies Auckland
12 Ella Knutson Canterbury
13 Genevieve Bell Central
14 Brooke Reid Central
15 Anna Moselen Northland
16 Shanelle Morgan Waikato
Under 19 Girls
1 Kaitlyn Watts Central
2 Anika Jackson Waikato
3 Winona-Jo Joyce Eastern
4 Georgia Robcke Waikato
5 Annmarie Holst Auckland
6 Charlotte Galloway Wellington
7 Anna O'Connor Southland
8 Leah Hodges Waikato
9 Lowri Waugh Auckland
10 Georgia Fyfe Auckland
11 Amara Afghan Auckland
12 Lily Rae Midlands
13 Hayley Carson Waikato
14 Caitlin Evison Waikato
15 Briar Evans Auckland
16 Kayla Harvey Canterbury
Under 11 Boys 
1 Zezima Waitai Bay of Plenty
2 Karl Letica Auckland
3 Max Bailey Auckland
4 Zac Laing Northland
5 Brook Reeve Wellington
6 Mason Hansen Southland
7 Surya Sathish Auckland
8 Marley Taylor Auckland
9 Fergus Hill Waikato
10 Tumana Taylor Auckland
11 Ryan Griffith Wellington
12 Sam Watson Central
13 Ben Gibb Canterbury
14 Eamon Gannon Wellington
15 Jacob Eggers Bay of Plenty
16 Kawepo Mullins Waikato
Under 13 Boys
1 Oliver Dunbar Wellington
2 Reece Holmes Central
3 Riley McCracken Auckland
4 Ashton Hansen Southland
5 Liam Smith Waikato
6 Flynn Brookland Midlands
7 Zac Pattinson Canterbury
8 Elvis Flynn Auckland
9 Brodie Bennett Central
10 Josh Laing Northland
11 Cassius Leevey Central
12 Theo Gannon Wellington
13 Hayden Turner Northland
14 Maximus Mathews Central
15 Jakob Brenssell Otago
16 Finnley Oliver Bay of Plenty
Under 15 Boys
1 Apa  Fatialofa Jr Auckland
2 Tom Marshall Canterbury
3 Ryan Ko Canterbury
4 Freddie Jameson Northland
5 Liam Gale Canterbury
6 Jacob Dudley Southland
7 Noah Thomas Auckland
8 Charlie Prince Canterbury
9 Liam Direen Midlands
10 Christopher Hebberd Canterbury
11 Jack Lamb Canterbury
12 Matthew Ward Bay of Plenty
13 Nathan Lucock Wellington
14 Isaac Cowley Southland
15 Tarun Sathish Auckland
16 Flynn Venmore Northland
Under 17 Boys
1 Elijah Thomas Auckland
2 Leo Fatialofa Auckland
3 Riley-Jack Vette-Blomquist Northland
4 Tarin Love Auckland
5 Paul Moran Canterbury
6 Joe Smythe Bay of Plenty
7 Jack Conder Auckland
8 Sam Kelly Waikato
9 Mason Smales Auckland
10 Braedyn Henderson Waikato
11 Tāne Karaitiana-Hunter   Wyeth Wellington
12 Devlin Gurr Northland
13 Benjamin Adams Bay of Plenty
14 Ben Tomlinson Auckland
15 Luke  Steyn Bay of Plenty
16 Scott Butterick Canterbury
Under 19 Boys
1 Gabe Yam Auckland
2 Temwa Chileshe Waikato
3 Willz Donnelly Eastern
4 Glenn Templeton Bay of Plenty
5 Kobe Fleming Wellington
6 Campbell Webster Wellington
7 Arnd Arelmann Auckland
8 Manaia  Murphy-Fell Bay of Plenty
9 Kahn Grayson Eastern
10 Taylor Bettelheim Bay of Plenty
11 Henry Aitken Canterbury
12 Mitchell White Auckland
13 Brad Goldsworthy Wellington
14 Jordan Bell Central
15 Ishaan Bhide Auckland
16 Dylan Budge Canterbury

Current Senior Rankings July 2019

The results-based ranking is based on performances throughout the season at PSA events, national events, head-to-heads at PSA and national events and grading points.

 

Men Women
  1. Paul Coll (Canterbury)
  2. Campbell Grayson (Auckland)
  3. Evan Williams (Wellington)
  4. Lwamba Chileshe (Waikato)
  5. Gabe Yam (Auckland)
  6. Anthony Lepper (Auckland)
  7. Joel Arscott (Auckland)
  8. Temwa Chileshe (Waikato)
  9. Elijah Thomas (Auckland)
  10. Willz Donnelly (Eastern)
  11. Zac Millar (Waikato)
  12. Kashif Shuja (Central)
  13. Sion Wiggin (Auckland)
  14. George Crosby (Auckland)
  15. Leo Fatialofa (Auckland)
  16. Adam Odering (Canterbury)
  1. Joelle King (Waikato)
  2. Amanda Landers-Murphy (BOP)
  3. Megan Craig (Canterbury)
  4. Lana Harrison (Auckland)
  5. Abbie Palmer (Auckland)
  6. Kaitlyn Watts (Central)
  7. Emma Millar (Waikato)
  8. Anika Jackson (Waikato)
  9. Alana Kairaoi (BOP)
  10. Camden Te-Kani McQueen (BOP)
  11. Juee Bide (Auckland)
  12. Natalie Sayes (Auckland)
  13. Winona-Jo Joyce (Eastern)
  14. Georgia Robcke (Waikato)
  15. Debbie Dunbar (Wellington)
  16. Lauren Clarke (BOP)

Current Masters Rankings

The NZ Masters Rank List will be updated shortly.

Want to track your progress?

Check out how you’re improving at the beginning of every month on the latest Grading Lists.

Our Partners